2nd General Lyceum of Amaliada

Amaliada, Grecja

Drugie Liceum Ogólnokształcące znajduje się w Amaliadzie na zachodzie Peloponezu w odległości 350 km od Aten.

To jedna z największych szkół w okolicy, do której uczęszcza około 300 uczniów w wieku 16-18 lat. Liceum mieści się w jasnym budynku z 15 salami lekcyjnymi, trzema laboratoriami do fizyki, chemii i ICT; posiada dwa pokoje nauczycielskie, jeden gabinet dyrektora i przestrzenne korytarze. Ozdobą dużego boiska szkolnego są drzewa cytrusowe: cytryny, pomarańcze i mandarynki, jak również drzewa oliwne.

W pierwszym roku nauki uczniów obowiązują przedmioty ogólnokształcące. W drugiej klasie można dokonać wyboru pomiędzy naukami humanistycznymi lub naukami ścisłymi. W zależności od wybranego profilu uczniowie są zobowiązani wykonać badania tematyczne. W trzecim roku nauki można wybrać pomiędzy naukami humanistycznymi, ścisłymi oraz ekonomicznymi. Po ukończeniu szkoły uczniowie zdają egzamin końcowy, od którego wyników zależy dalsza edukacja na poziomie uniwersyteckim.

W placówce pracuje 35 nauczycieli. Szkoła zrealizowała 2 projekty na platformie e-twinning, z których oba uzyskały krajowe i europejskie odznaki jakości. Uczniowie liceum biorą udział w różnych konkursach z dziedziny fizyki, matematyki, biologii, poezji, literatury i sportu, osiągając wysokie wyniki, zdobywając cenne nagrody.